rrf_logo
navu_logo

Hazai állattenyésztés és állományok alakulása

Bevezető

Az elemzés középpontjában az állattenyésztés részletes szabályairól szóló 45/2019. (IX. 25.) AM rendelet áll, amely 2019. szeptember 26-án lépett hatályba.

Az élelmezési és mezőgazdasági célú genetikai erőforrások védelme kiemelt állami feladat, amelyet konkrét kötelezettségeket tartalmazó nemzetközi egyezmények is rögzítenek. A mezőgazdasági termelés eredményességét a környezeti és gazdasági tényezők mellett a magas biológiai értékű állatfajták, valamint a minőségi szaporítóanyagok határozzák meg. Így elengedhetetlen az állattenyésztési ágazat fejlesztése, az állattenyésztők és az állattartók tevékenységének szabályozása, melynek célja az ágazat versenyképességének megőrzése. A miniszteri rendelet kiemelt célja, hogy a mennyiségi állattenyésztés helyett a minőségi kerüljön előtérbe.

A szabályozástól az előterjesztő a fentiek alapján a következőket várja:

  • genetikai erőforrások védelme;
  • a génbankokban tárolt minőségi génkészletek felhalmozása;
  • minőségi tenyészállat és végtermék előállítás;
  • a hazai állattenyésztés versenyképességének megőrzése.

Ezek tehát olyan, a jogszabály elfogadásakor meghatározott hosszú távú célok, amelyek teljesülését időről-időre indokolt lesz megvizsgálni annak érdekében, hogy a törvénykezés hatásossága megállapítható legyen.

A fentiek alapján a törvény alapvetően gazdasági, környezeti/fenntarthatósági és vállalkozói adminisztratív területeken irányul hatások kiváltására.

Az ábrákat és számadatokat a NAVÜ Kft. nyilvános, illetve nem nyilvános adatpublikációkból tette közzé, azok helyességéért, pontosságáért nem vállal felelősséget.

Az elemzések megtekintéséhez az ajánlott minimális felbontás: 1280x800px

Projektben szereplő további elemzések