rrf_logo
navu_logo

Magyarországi kiserőművek és energia szolgáltatók

Bevezető

Az elemzés a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: VET törvény) egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 273/2007. (X. 19.) Korm. rendeletet vizsgálja.

A VET törvény kiemelten kezeli a befektetői érdekek védelmét, valamint biztosítani kívánja, hogy a jelenlegi és a jövőbeni támogatási és elszámolási rendszerek közötti átmenet ne érintse az átvételi kötelezettség alá eső villamos energiát termelők (megújuló energiaforrásból és a hulladékból nyert energiával termelők) kötelező átvételének alapvető feltételeit.

A villamosenergia-rendszer működési biztonságának garantálása érdekében – az átviteli rendszerirányító és a Hivatal értékelése alapján – az új szélerőművek belépésére pályázati rendszert vezet be, amely lehetővé teszi a befektetők megkülönböztetéstől mentes versenyeztetését.

A szabályozástól az előterjesztő által elvárt hatások felsorolása a jogalkotás indoka alapján:

  • A megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés fokozása.
  • A háztartási méretű kiserőművek számának növelése.
  • A villamosenergia-rendszer működési biztonságának garantálása.

Ezek tehát olyan, a jogszabály elfogadásakor meghatározott rövid-, közép- és hosszútávú célok, amelyekkel összefüggésben indokolt a jogszabály által a hatálybalépése óta kifejtett hatások vizsgálata, egyúttal a jogszabály hatásosságának a megállapítása.

A jogszabály hatásvizsgálatának szempontrendszere a gazdasági és környezeti hatásokra irányul.

Az ábrákat és számadatokat a NAVÜ Kft. nyilvános, illetve nem nyilvános adatpublikációkból tette közzé, azok helyességéért, pontosságáért nem vállal felelősséget.

Az elemzések megtekintéséhez az ajánlott minimális felbontás: 1280x800px

Projektben szereplő további elemzések